Oppgradering av EduKiosk 21. oktober [LØST]

Oppdatering 30.10.2025

Vi har samlet tilstrekkelig informasjon om utfordringene og hvordan disse kan håndteres til at vi anser hendelsen som løst. Vi har publisert en ny artikkel om kjente utfordringer som omtaler utfordringer med snarveier og informasjonskapsler.

Oppdatering 23.10.25
Vi ser at det fremdeles er problem med pålogging i noen tilfeller. Vi er fremdeles i jevn kontakt med Usit for å løse problemene

Oppdatering 22.10.2025:
På grunn av en endring i oppsett hos UiO-IT prioriteres nå IPv6-adresser over IPv4-adresser i de tilfellene hvor begge eksisterer. Derfor må de institusjonene som har VPN-løsninger med IPv6 måtte melde inn IPv6-rangen som tildeles i VPN-løsningen til usit-fs-drift@usit.uio.no for å bli hvitelistet for tilgang til kiosk.educloud.no. 

De institusjonene som kun har IPv4-adresser som del av sin VPN-løsning skal ikke ha behov for å gjøre noe ekstra.

EduKiosk-infrastrukturen oppgraderingen, omtalt under, er ferdigstilt.

LØST: Flere deler av EduKiosk-infrastrukturen skal oppgraderes tirsdag 21. oktober mellom 17:00 -21:00. 

Oppgraderingen medfører nedetid for EduKiosk. FS-klienten og andre applikasjoner som distribueres via EduKiosk vil være utilgjengelige mens oppgraderingen pågår. Applikasjoner, integrasjoner og APIene som kommuniserer med FS-basene er ikke berørt av oppgraderingen. 

Etter oppgraderingen vil det være behov for noe testing og etterarbeid. EduKiosk vil være tilgjengelig etter oppgraderingen, men er ikke i full drift før onsdag 22. oktober kl. 07:00. 

Dere finner en mer detaljert beskrivelse av oppgraderingen på sidene til UiO: driftsmelding hos UiO

Publisert 21. okt. 2025 09:15 - Sist endret 30. okt. 2025 07:41